Mira

 

Dávaj pozor, stál ma viac ako dve tisícky. Zostala po ňom kopa knižiek a ja som s tou nohou nemohol kopať prvú ligu. Perzeidy sú meteorický roj. Ako včely. Chceš čaj? Babka mi dala do termosky. My sme si vždycky verili a aj keby sme tu šukali, tak je to jedno. Si nikdy nepočula o gréckom hrdinovi Perzeovi? Lietajú z radiantu blízko súhvezdí Perzeus, Žirafa a Kasiopeja. A tam je jedna hviezda, čo sa volá Miram. Skoro ako ty, Mira. trochu si to už u teba žehlíš, čo? Vieš ako je od nás ďaleko? Viac ako tisíctristo svetelných rokov. To nie sú roky, ale tisíctristo krát deväť a pol trilióna kilometrov. Takže si vlastne ďaleko od všetkých pozemšťanov. To nie si ty, ale Eta Persei, ty si obyčajná Mira zo základky na Komenského ulici. Ty si obyčajná... Ja môžem byť, čo chcem, a o chvíľu aj tak všetci vypadneme a všetci aj s riaditeľkou môžu ísť DRŤ. Rovných trilión kilometrov. Otváram strechu, už sa zotmelo. Keby sme boli v centre mesta, nevideli by sme nič, je tam smog.

 

Dnes nehlásili nič

 

Akoby ich vymysleli traja kamaráti od R. ťahali sa spolu od mala, Mira, Kubo a Bežec. Každý bol iný, každý ťahal na inú stranu sveta. Cit, Veda a šport. Stretli sa, lebo si vesmír zažartoval.

 

Chceš povedať, že svetlo robí špinu? To je dobré, to si musím zapamätať – na dnešnej dobrovoľnej brigáde, milí žiaci, budeme zbierať svetlo, čo nám zlí ľudia odhodili na cestu. Haha! Som si povedala, že svet nestojí za to, aby som bola smutná a tak si robím zo všetkého prdel. Čo sa tak na mňa pozeráš, tam čum, do trubky.

 

Perseus si obul sandále a po vzrušujúcom lete zazrel Gorgony. On bol vo výške a ony spali na brehu mora. Len jedna z nich bola nesmrteľná, Medúza. Nastavil si lesklý štít a hľadel do neho ako do zrkadla. Z nerozhodnosti ho vyslobodil Hermes a ukázal na tú, čo ležala pri mori. Hady na jej hlave zacítili nebezpečenstvo, začali syčať. Odseknutú hlavu vložil do kapsy a vyletel hore. Z jej krvi vyrástol obor a okrídlený Pegas. Sestry Medúzy sa chceli pomstiť, ale Perseus už blúdil na severe Afriky, kde žil Titan Atlas a podopieral nebesá. On prvý zbadal hlavu Medúzy a kamenný stráži Afriku dodnes. Perseus vyletel a z kapsy mu kvapkala krv…

Ale priateľstvo je ako seriál, môže trvať roky, ale aj tak raz skončí, keď nemá priestor. Tí traja rástli podľa vlastnej chuti, nikto ich nestrihal, nikto nedusil.

Direktor je magor, to chcem vedieť, ako sa dá stihnúť ročné učivo za pol roka. Možno pracuje s dilatáciou času. Spomalenie plynutia je pri nízkych rýchlostiach takmer nepostrehnuteľné, po dosiahnutí rýchlosti svetla sa čas stráca úplne.Mal by som menej čítať, už mi nikto nerozumie. Vidíš, že som kamarát, čo na teba nekašle.

Možno nás čakajú roky samoty a nepochopenia, ako v japonských animákoch. Na Mijazakiho teraz kašlem, chodím dávať kondičné tréningy, chcem lepšie smartky. My potrebujeme len to, čo sa presne meria. Šport je veda, by si čumel. Počúvaj, Mira mi vravela, že ju voláš pozerať na hviezdy. Povedala mucha, keď plávala v mlieku. Ja nemám, čo si nevybehám. A cez leto budem roznášať na bajku.

Kubo sledoval pád hviezd, sledoval Mesiac aj Jupiter. Mira nasledovala srdce, Bežec sledoval čas.

Nemám náladu. Mám dilatáciu času, keď som v škole hodinu, tak sa mi zdá, že je to týždeň. Mali by mi dať nobelovku. Potom by som si zaplatil let do vesmíru a mal by som od všetkých pokoj. Presne tak.

Perseus si obul sandále a po vzrušujúcom lete zazrel Gorgony. On bol vo výške a ony spali na brehu mora. Len jedna z nich bola nesmrteľná, Medúza. Nastavil si lesklý štít a hľadel do neho ako do zrkadla. Z nerozhodnosti ho vyslobodil Hermes a ukázal na tú, čo ležala pri mori. Hady na jej hlave zacítili nebezpečenstvo, začali syčať. Odseknutú hlavu vložil do kapsy a vyletel hore. Z jej krvi vyrástol obor a okrídlený Pegas. Sestry Medúzy sa chceli pomstiť, ale Perseus už blúdil na severe Afriky, kde žil Titan Atlas a podopieral nebesá. On prvý zbadal hlavu Medúzy a kamenný stráži Afriku dodnes. Perseus vyletel a z kapsy mu kvapkala krv...

 Mira zmizla. Človek nemôže len tak zmiznúť, nie je z marvelovky.

Ešte včera mi volala jej mama, či nie je u mňa. Nebola, čo bi bola. Je studená. Počítal som dráhy komét, nemal som čas na iné. A dnes už prišli rovno fízli. To nikomu nechýbala? Zdrhne, kedy chce a vráti sa tiež, keď jej napadne. Mira nie je žiadna zlodejka. Akurát ju prepína, chcela by cestovať.

- Čo budeme robiť?

- Pôjdeme ju hľadať. Len tak pôjdeme do lesa a budeme kričať Mira vráť sa?

- Dáme na nete pátračku.

- Dačo mám v mobile. Urob z toho plagát a hoď to na fejs a zvyšné socky.

 

Pod lampou je najväčšia tma. Som vesmír, nepotrebujem vaše mená.

Všetko sa nejako musí volať. To nie je čaj, to je myšlienkový experiment. Som magor. Som, lebo pijem magorák. Ale všetko je na niečo. Dobré aj zlé. Som sám medzi hviezdami. Netreba mi nikoho.

Veď horím. A môžem spáliť aj teba. Cítim to, na čele. Zapálila si ma a teraz budem aj ja padať dole, kým nezhasnem. My sme len taký sáčok s vodou. Plem, plem... O chvíľu budeme jedna zem, jeden element, jeden život.

 

- A ja ťa budem dýchať.

- Budeš žiť so mnou.

- Ty budeš horúci ako slnko.

- Termojadrová fúzia.

- Ty sa staneš Perzeidou.

- Nechcem byť žena.

- Tak Perzeus.

- Spomaľ a pozri sa okolo seba.

- Ešte pár sekúnd.

- Sám som si ťa našiel. Sám ťa zhasnem…

 

Všetko by odišlo sam keby Bežec nedokazoval druhým, že má na to, má na skalolezectvo a Mira na svojho tatka a Kubo na vesmír. Jedno koliesko vypadlo, ostali v nepevnej atómovej väzbe, ostali dvaja a to je koniec, to neudrží. Raz všetko spadne.

 

… a vypočítať pravdepodobné miesto dopadu meteoritu. Vo výške 39 km nad zemským povrchom došlo k najväčšej explózii, pri ktorej sa veľká časť telesa rozpadla. Malá časť hmoty sa postupne brzdila a dopadla na zem vo forme meteoritov západne od Košíc. Expedícia zameraná na hľadanie úlomkov pod vedením docenta Svoreňa našla už 20. marca 2010 v okolí obce Vyšný Klátov prvé dva úlomky. V ďalších týždňoch bola prehľadaná celá oblasť. Výsledkom bolo 218 úlomkov s hmotnosťami od 0,5 gramu do 2,37 kg o súhrnnej hmotnosti 11,28 kg.

Tomáš Repčiak

(07.03.1972)

Žije v Spišskej Novej Vsi, pracuje ako referent PR mesta Spišská Nová Ves. Venuje sa poézii, próze, publicistike, tvorbe pre rozhlas i tvorbe piesňových textov. Členom literárneho klubu je od roku 1993.

Ocenenia

Viacnásobný laureát Wolkrovej PoliankyAkademického Prešova a Literárneho Zvolena, laureát literárnej súťaže Rubato1998, Moravského festivalu poézie1997, ocenený na Jašíkových Kysuciach a ďalších literárnych súťažiach.

Publikoval

Dielňa Nového slova, Dotyky, Literárny týždenník, Literárne kroky, Slovenský rozhlas literárny portál Knihy na dosah  a zborníky Pánska jazda (1994), Presýpacie more (1996), Posúvanie (2007), PARNAS (2016) a Priúzko (2021).

Vydal

Autor rozhlasového kabaretu Pánska jazda (SRo, marec 2003 - január 2005) a autor zábavnej relácie Vlak (SRo apríl 2008 - december 2009). Debutoval knižkou krátky humorných próz s názvom Zo života Karčiho Vešeľaka (FAMA art, Spišská Nová Ves, 2013), v tom istom roku vydal jej pokračovanie Na krok od raja (FAMA art, Spišská Nová Ves 2013), Tajomstvo kľúča (FAMA art, Spišská Nová Ves 2014), Robte cirkus! (FAMA art, Spišská Nová Ves 2014), Na vydaj (FAMA art, Spišská Nová Ves 2015) Zobrané z PC (FAMA art, Spišská Nová Ves 2018) Vyčítanky (Vlastným nákladom, FAMA art, Spišská Nová Ves 2018) Čítanky (Vlastným nákladom, FAMA art, Spišská Nová Ves 2019).

Ukážky z tvorby pre rozhlas

Martes Zibellina17.4.1996; 9,30; Rádio Regina;
Pánska jazda 1/2003 (Hymnus)8.3.2003; 20:00; Rádio Regina
Pánska jazda 1/2003 (Felicia)8.3.2003; 20,00; Rádio Regina
Pánska jazda 2/2003 (Už som tu)24.4.2003; 20:00; Rádio Regina
Pánska jazda 2/2003 (Pascha)24.4.2003; 20:00; Rádio Regina
Pánska jazda 2/2003 (Keby tu bul Feri)24.4.2003; 20:00; Rádio Regina
Pánska jazda 5/2003 (Lengvartská univerzita)11.9.2003; 20:00; Rádio Regiona
Pánska jazda 8/2003 (Druhá svetová)4.12.2003; 20:00; Rádio Regina
Pánska jazda 1/2004 (Vydra)29.1.2004; 20:00; Rádio Regina
Pánska jazda 10/2004 (Grófky)26.12.2004; 11:05; Rádio Slovensko
Pánska jazda 10/2004 (Akvárium)26.12.2004; 11:05; Rádio Slovensko
Zberatelia (rozhlasová poviedka)16. 5. 2008, 9,00; Rádio Regina
Viktorka25. 2. 2020 - RTVS Rádio Regina Košice