rozhodnutie

ak máš v očiach rybník

chcem v ňom plávať

a pozerať sa prirodzene

donaha

ako hmla

ktorá nečaká na ohlasy

 

...neviem kráčať po hladine

 

vlastná kniha

premýšľam

prečo je to tak

prečo zakaždým keď otvorím túto knihu

dôjde k tomu

že ma listy bojkotujú a vracajú sa

na začiatok

 

pokúšam sa ich presvedčiť

o dobrom úmysle

ale márne

príbehy si vyberá

svedomie

 

o stvorení

dlho som nezakopol o príbeh

o prachu a o stvorení

a preto mi Boh vytrhol ďalšie voľné rebro

aby som pochopil že ty

 

si Eva

 

ako motýľ

nedotýkaj sa prstami vlastnej duše

aby ti jej prach neostal na bruškách prstov

kto vie

či by potom odletela

Janko Račko

(26.09.1977)

Narodil sa Humennom, s rodinou žije neďaleko Bardejova, kde momentálne pracuje na stanici záchrannej zdravotnej služby ako vodič a záchranár. Je zakladateľom Bardejovského literárneho klubu (BLK-u), ktorý aktívne manažoval v r. 2007 – 2012. Bol tvorcom a redaktorom klubového občasníka M(ed)úza, organizátorom literárneho podujatia Randevú pod hradbami a Literárnych podvečerov v Bardejove ako aj celoslovenskej literárnej súťaže Muzaika (2010) a literárnej turistiky mladých autorov Poďme splašiť múzu. Členom Spišského literárneho klubu je od r. 2021.

Ocenenia

Získal viacero literárnych ocenení a čestných uznaní v celoslovenských literárnych súťažiach (Krídla Ivana Laučíka, Poetická Ľubovňa, Súťaž o Krajinu Zázračno, Literárna Senica L. Novomestkého, Literárne talenty Humenné, Ihnátové Hanušovce, Súťaž o cenu Slovenského učeného tovarišstva Trnava, a i. r. 2006 – 2011).

Publikoval

Publikoval vo viacerých literárnych časopisoch a zborníkoch ako RAK, KAM, Verse versus verse, Dotyky, Knihy na dosah, Fractal a i. Jeho debutové básne boli preložené v spolupráci s Wáclaw Turek do poľského jazyka a publikované v poľských almanachoch Do pierwszego zdziwienia, Echem minionych snów a Na dwoje stól, (2008 – 2010).

Vydal

Zbierku básní ...neviem kráčať po hladine (2020) a zbierku poviedok Pod modrým majákom, (FAMA art Spišská Nová Ves, 2022).