Koláč

      K tete Agáte má prísť popoludní návšteva, preto sa rozhodla, že upečie svoj obľúbený koláč. Piškótový s vanilkovým krémom. Od rána sa zvŕta v kuchyni a snaží sa, aby sa jej koláč vydaril. Nechce si predsa u návštevy urobiť hanbu.

     Konečne je všetko hotové. Koláč vyzerá výborne. Teta Agáta ho nakrájala na kocky a odložila, aby krém poriadne stuhol. Potom začala chystať ďalšie veci. Trošku poupratovala izbu. Na stôl dala háčkovanú dečku, tanieriky, dezertné vidličky a šálky na kávu.

     Cŕn-cŕn. Dorazila návšteva – tetine priateľky. Teta Agáta ich usadí do obývačky, ponúkne kávou a potom im chce naservírovať koláč. Ale čo to? Tanier, na ktorom bol koláč nachystaný, je prázdny. Nezostala na ňom ani omrvinka. Kam len zmizol?

     Teta Agáta sa podozrievavo zahľadí na svojich mačacích spolubývajúcich. Všetci sa však tvária, že o ničom nevedia, že ich sa to netýka.

     „Veď ja zistím, kto to bol!“ vraví teta nahnevane. „Streda, pomôžeš mi? Ty si spomedzi nich najmúdrejšia.“

     Mačka Streda prikývne, a pokým sa teta Agáta venuje svojim hosťom, začne vyšetrovať. Skúma, kde ktorá mačka a kocúr boli a čo robili, keď sa koláč stratil.

     Nedeľa, ako vždy, sedela pri okne a sledovala, čo sa deje na ulici. Má na to svedkov. Deti od susedov ju videli a dokonca jej zamávali na pozdrav.

   Mačka Sobota si práve brúsila pazúry na tetinom gauči. Teta im to síce /ukázala, to však teraz nie je dôležité. Ako sa zdá, ani Sobota koláč nevzala.

     Kocúr Piatok zasa nemá rád sladké. Ten by sa koláča nikdy nedotkol.

     A čo Štvrtok? Štvrtok je síce veľký maškrtník, ale čosi také by tete Agáte nevyviedol. Vie, koľko sa s tým koláčom natrápila a ako sa tešila, že ho ponúkne návšteve.

     Ani Pondelok to určite nebol. Včera sa totiž prejedol mačacích granúl a ešte stále ho bolí brucho. Iste by si dnes koláč nedal.

     Kto zostáva? Predsa Utorok! Čo robil v tom čase Utorok? A kde vlastne je?!

     Mačka Streda sa rozbehla po byte, aby našla kocúra Utorka. Sedel ukrytý za posteľou a olizoval si labky. Na fúzoch mal ešte nalepené zvyšky vanilkového krému.

     „Aha! Tu je náš zlodej!" pomyslela si mačka Streda a bola rada, že tento detektívny prípad tak šikovne vyriešila.

     Tetine kamarátky však cestou domov hundrali: „To je čudné... Prečo nám Agáta neponúkla svoj fantastický piškótový koláč? Celý byt voňal vanilkovým krémom. Určite ho upiekla. Asi naň zabudla. Chuderka, už ju iste chytá skleróza."

Z knihy Teta Agáta a jej mačacia sedmička

Peter Karpinský

(03.11.1971)

Žije v Spišskej Novej Vsi, venuje sa próze a poézii a z teoretického hľadiska i komiksu. Je vedúcim Katedry slovenského jazyka Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove (dejiny spisovnej slovenčiny, vývin slovenského jazyka, dialektológia, rétorika a dejiny a teória komiksu) a šéfredaktorom literárneho zábavníka pre chlapcov a dievčatá – Zips. Členom literárneho klubu je od roku 1994.

Ocenenia

Laureát súťaží Literárny Zvolen, Jašíkove Kysuce, Rubato ´98, Poviedka 2003 a Moravský festival poézie. Získal tiež mimoriadnu cenu poroty v súťaži Slovenska poviedka ´97, Prémiu ceny Ivana Krasku za debut v roku 1998, cenu za najlepšiu rozprávkovú knihu – 2001, 2007, 2011. Cenu dieťaťa 2011 na 7. roč. lit. súťaže o pôvodnú poviedku pre deti. V roku 2010 bol finalistom súťaže Anasoft Litera.

Publikoval

Dotyky, Slovenské pohľady, Literárny týždenník, Vlna, Literika, Bibiana, Knižná revue, Slovenský rozhlas a v zborníkoch literárneho klubu., naposledy PARNAS (2016) a Priúzko (2021).

Vydal

Zbierku poviedok Oznamujeme všetkým majiteľom hrobov (Vydavateľstvo SSS, Bratislava 1997), knihy rozprávok Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali (Mladé letá, Bratislava 2001), Rozprávky z Múzea záhad a tajomstiev (Mladé letá, Bratislava 2007), knihu poviedok Nanebonevzatie (Pectus, Košice 2009), knihy rozprávok Sedem dní v pivnici (Perfekt, Bratislava 2011), Kde asi rozprávka býva (Perfekt, Bratislava 2013) a knihu povestí Skala útočiska (FAMA art, Spišská Nová Ves 2013), knihu poviedok pre deti Adela, ani to neskúšaj! (2016) a knihy rozprávok Teta Agáta a jej mačacia sedmička (Perfekt, 2017), Med z ľadových kvetov (Perfekt, 2019). Je autorom cyklu rozhlasových večerníčkov Rozprávky z Múzea záhad a tajomstiev (2004), cyklov Celestín (2009), Povesti zo Spišskej Novej Vsi (2011), Príbehy o bratoch Konštantínovi a Metodovi (2013) a rozhlasových rozprávkových hier Koruna času a modrá koza (2000), Med z ľadových kvetov (2005) a Diablova skala (2011) a rozhlasovej hry pre mládež Adela (2015). Pre Slovenskú televíziu napísal scenár k dokumentárnemu filmu Encyklopédia slovenských obcí Spišský Štvrtok (2010) a Mikova (2011). Je zostavovateľom antológie súčasnej slovenskej prózy 5x5 (2011) a anglickej antológie slovenskej prózy The Dedalus Book of Slovak Literature (2015). Napísal monografiu Spojky a spájacie prostriedky v slovenčine (2013) a Poetika komiksu v texte a kontexte (2014).

Ukážky z tvorby pre rozhlas