Na krok od raja - Bratislava - 24.7.2010

 
 

Foto: Ján Perďoch

Na krok od raja (Slovenského)

   Na krok od Slovenského raja bola v sobotu 24. júla 2010 aj Bratislava. Možnosť prezentovať tvorbu Spišského literárneho klubu v letnej čitárni Mestskej knižnice v Bratislave U červeného raka vznikla na základe projektu PRAMENE, ktorý je výsledkom spolupráce Mestskej knižnice a Združenia literárnych klubov Slovenska (ZLKS). Projekt, na základe ktorého minulý rok svoju tvorbu v letnej čitárni prezentovali aj kluby Mädokýš z Martina, Generácia z Bratislavy a literárny klub z Liptovského Mikuláša, spolufinancovalo Ministerstvo kultúry SR.

   Spišský literárny klub, ťažiac z toho, že medzi jeho členov patria aj dvaja protagonisti Pánskej jazdy, Tomáš RepčiakMartin Horbál, vsadil na odľahčenú (ak nie priam humorom poznačenú) hudobno-slovnú prezentáciu svojej tvorby v podobe poézie Jána Petríka, Mateja Barča, Rada TomášaPaľa Garana, no a prózy Tamary Čarnogurskej.

   Program trvajúci čosi vyše hodinky si podľa sčítania Janka Cígera, predsedu ZLKS, vypočulo 36 návštevníkov, ktorí si toto podujatie z desiatok iných vybrali aj napriek vytrvalému celodennému mrholeniu. Zdá sa teda, že dobrá vec sa podarila. Svedčia o tom aj ohlasy viacerých účastníkov. Mimochodom, bola medzi nimi takmer desiatka bývalých členov SLK, ktorí dnes žijú v Bratislave. Okrem pocitu z dobre vykonanej práce teda deň skrásnel aj úprimnými zvítaniami a po posedení v Slovenskej reštaurácii pokračoval do skorých ranných hodín aj v bratislavskom byte Tamary Čarnogurskej.

   Ranný a statočne upršaný návrat na východ sa po takejto noci zdal, pochopiteľne, veľmi skorý. Vďaka dobrej atmosfére predchádzajúcich hodín, káve, dobrým raňajkám na stratenom, ale po nejakých štyridsiatich kilometroch opäť nájdenom odpočívadle Červenik, sa však rýchlo stal znesiteľným, neskôr dokonca veselým. V záujme objektivity je potrebné zdôrazniť, že sa tak mohlo udiať len vďaka asistencii obetavých a zodpovedných šoférskych schopností nerecitujúcej kapitánky výjazdového klubového tímu, Silvie Dlugolinskej, ktorej tiež patrí patričný podiel vďaky za úspech tejto misie.